Ściany w salonie

Ściany w salonie powinny tworzyć miły, przytulny i rodzinny nastrój. Paleta barw, jakimi możemy pomalować ściany w salonie, jest niemal nieograniczona i wszystko zależy od tego, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się najlepiej. Kolor ścian uzależniamy także od wielkości tego pokoju oraz od ilości światła słonecznego, jakie dociera tutaj w ciągu dnia.

Ściany w salonie i ich kolory

ściany w salonieMałe pokoje dzienne malujemy w odcieniach ciepłych pasteli. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kolorów ziemi, czyli różnego rodzaju beżu, jasnych brązów, ciepłych żółci i pomarańczy, koloru łososiowego, bladego różu i jasnej, subtelnej zieleni. Podobne zabiegi stosujemy w salonach na poddaszu, bo nawet jeśli salon jest w miarę duży, to ciemne skosy będą sprawiały wrażenie dość klaustrofobicznego wnętrza. Jeśli lubimy przytulne, romantyczne salony, lepiej będzie zrezygnować z czysto białych ścian – biel jest kolorem bardzo jasnym, ale jednocześnie chłodnym i sterylnym, dlatego niełatwo w takim pokoju uzyskać przyjazną atmosferę.

Ściany w salonie  – aranżacja ścian

Ściany w salonie nie muszą być koniecznie w jednym kolorze. Gdy pokój jest dość wąski, optycznie zmienimy proporcje malując długie ściany na ciemniejszy kolor niż ściany krótkie. Długością ścian możemy manipulować również za pomocą wzorów – długie, poprzeczne pasy skrócą wysokość pokoju, natomiast pasy namalowane wzdłuż ściany od sufitu do podłogi nieco ją „podniosą”. Jeśli nie lubimy monotonnych, jednokolorowych ścian, przestrzeń salonu możemy udekorować ciekawym motywem zdobniczym. Artystyczne wzorki na ścianie łatwo wykonać samemu, wystarczą tylko odpowiednie szablony dostępne w większości sklepów budowlanych – szablony przykleja się do ściany, potem maluje, a na koniec odrywa taśmę z wyciętymi wzorami.

nowoczesne ściany w salonieDekoracyjne motywy mogą pokrywać całe ściany bądź też tworzyć tylko wąski pasek w górnej części salonu. Oryginalne wzory na ścianie zapewnia też wykonanie tak zwanej przecierki. Nieregularną fakturę ze smugami otrzymuje się dzięki delikatnemu przecieraniu gąbką lekko wyschniętej farby. Chropowatą, surową powierzchnię ścian można też uzyskać wykorzystując do malowania szczotkę. Jeśli nie ufamy swoim zdolnościom artystycznym, innym sposobem na wzorzyste ściany jest położenie na nich tapety. Przy tapetowaniu końcowy efekt nie będzie kwestią przypadku, chociaż przyklejanie tapet również nie należy do najprostszych zajęć, a przede wszystkim ciężko to zrobić samemu. Wybór tapet w sklepach jest ogromny, można też łączyć ze sobą różne wzory. Najrzadziej obecnie spotykanym sposobem wykańczania ścian w salonie jest obijanie materiałem. To droga metoda aranżacyjna, w dodatku wymagająca wielkiej wprawy, za to końcowy efekt jest naprawdę oszałamiający i z pewnością zrobi ogromne wrażenie na odwiedzających nas gościach. Ściany obite tkaniną mają jednak ten minus, że dość łatwo się kurzą, a ich czyszczenie jest znacznie bardziej skomplikowane, bo zwykle przecieranie materiału mokrą szmatką może pozostawić nieestetyczne smugi.

Ściany w salonie – na ścianach  często układa się także panele z drewna. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że takie ściany nie potrzebują gruntownego odświeżania przez wiele lat, w dodatku łatwo w ten sposób wyrównać krzywą powierzchnię ścian. Boazerii nie musimy układać na całych ścianach. Interesująco wygląda połączenie drewnianych paneli z gołą, pomalowaną tylko farbą ścianą. Boazeria sięga do połowy wysokości ściany, ale takie wykończenie może nieco zaburzać proporcje pokoju, dlatego lepiej stosować je w przestronnych salonach. Ściany w salonie o niewielkim metrażu powinny być jaśniejsze od podłogi, ale na dużych przestrzeniach możemy tą zasadę odwrócić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *